Raczki do butów, jakie? To pytanie będzie sobie zadawało wiele ludzi już za nie długi czas. Przyjdzie zima a wtedy będzie już za późno, więc pomyśl już teraz jeśli będziesz się wybierać w teren.
Spis treści
Raczki na buty, jakie?
Na początek zaznajomimy się z tym, czym się różnią i jakie zastosowanie mają właśnie raczki i jak je dopasować. Czym się też kierować przy doborze tego akcesoria.
Zaczynamy.
Raczki, czy raki? Jaka to różnica?
Raczki to nakładki na buta, praktycznie każdego zimowego. Posiada silikonową „siatkę”, która utrzymuje łańcuszki w odpowiedniej pozycji na butach. Raczki posiadają mniejsze zęby wykonane z metalu, które to zapobiegają ślizganiu się na śnieżnym czy lodowym podłożu.
Tego typu raczki nie wymagają bardzo twardej i sztywnej podeszwy, lecz do przysłowiowych „trampek” też ich nie założymy, po prostu będą niewygodne.
Raki typowo w góry np. Tatry to raki z większymi zębami i do takich raków zalecane są buty ze sztywną podeszwą.
Powyższe raki mają koszyki, dzięki którym można je założyć do każdego górskiego buta z odpowiednią sztywnością podeszwy. Nie wymagają też specjalnych butów przeznaczonych do raków półautomatycznych, czy w pełni automatycznych. Jednak takie raki nie będą nam potrzebne w górach jakimi są góry w Beskidach Małych. Raczki to bardzo przydatny dodatek dla turysty, ale także w każdym miejscu, gdzie droga jest „łatwa”, ale oblodzona. Świetnie też się sprawdzają na dojściu do schroniska, gdzie teren nie wymaga wspinaczki. Kolejnym atutem jest to, że są lekkie, małe i montaż do buta jest prosta.
Raczki na buty, jakie? Rodzaje :
W sklepach można znaleźć wiele rodzai raczków. Od zwykłych nakładek pod buta po te o których dzisiaj piszę. Jak je dobrać? Nakładki z „pineskami” pod but to kiepski pomysł i raczej przestrzegam przed takimi wynalazkami, dlaczego? Z prostego powodu, nie spełniają swojego zadania, a nawet są niebezpieczne. Sprzedawcy kuszą niską ceną lecz cena to nie jest jedyne kryterium bezpieczeństwa. Poniższe zdjęcie to przykład nie trafionego pomysłu. Jedyne ich zastosowanie widzę na oblodzonym parkingu przed supermarketem, ale nie na górskim szlaku.
Raczki do butów na górskie ścieżki powinny posiadać metalowe platformy spięte łańcuszkami, najlepiej jak wykonane były by z materiału nierdzewnego. Po prawidłowym założeniu raczki nie powinny się przemieszczać na bucie. Aby były odpowiednio dobrze założone wymagają dobrze dobranego rozmiaru. Raczki najczęściej są produkowane w trzech lub czterech rozmiarach S, M, L, XL. Gdy zawitasz do sklepu i będziesz chciał kupić raczki powinieneś wiedzieć do jakiego rozmiaru buta zamierzasz je założyć. Dobrym pomysłem jest zabrać takiego buta do przymiarki. Osobiście już parę razy miałem okazję się przekonać, że rozmiar buta był dobry, lecz kształt definiował wielkość raczków.
Jak zadbać o raczki turystyczne?
Tego typu raczki z reguły są bezobsługowe, ale dobrze jest pamiętać o pewnych prostych zasadach a będą służyły przez wiele zimowych sezonów.
1 Gdy przyjdziesz do domu z wycieczki pozostaw w ciepłym miejscu aby wyschły i dopiero wtedy możesz je spakować
2 Gdy są ubrudzone błotem wyczyść je od razu, nie czekaj aż pokryją się rdzą (o ile nie są ze stali nierdzewnej )
3 Jeśli zauważysz, że zęby się przytępiły na kamieniach możesz je łatwo zaostrzyć pilnikiem i będą jak nowe
Jak zaostrzyć raki i raczki?
Poniższy krótki film wszystko tłumaczy, zasada ostrzenia raczków jest taka sama jak raków do wspinaczki lodowcowej.
Oponie na temat raczków na buty
W internecie można się spotkać z różnymi opiniami na temat raczków. Jedni uważają, że to zbędne akcesoria, jednak szybko się przekonują, że oblodzony teren pomimo prostego podejścia jest nie taki łatwy. Rączki nie tylko ułatwia chodzenie, ale również sprawiają, że droga staje się bezpieczniejsza.
Raczki na buty, jakie?
Wielu ludzi nie odróżnia czym są raki i raczki, ktoś kto pierwszy raz się spotyka z tą rzeczą z pewnością dopiero zaczyna przygodę z wędrowaniem. Więc czym się kierować przy wyborze: raczki, czy raki?
Weź przede wszystkim pod uwagę teren i cel to pierwsze kryterium, którym się powinieneś pokierować. Kolejną sprawą będzie to czy chcesz spróbować swoich sił i zachować bezpieczeństwo, czy może już jesteś zapalonym wędrowcem?
Wcześniej wskazałem główne różnice i już z pewnością wiesz czego oczekiwać, teraz wskażę Ci jakie raczki na buty będą się sprawować najlepiej w danym terenie i jak ułatwić sobie ich zakładanie.
W kopnym śniegu i w dodatku kiedy ręce mamy zmarznięte ta czynność nie stanowi do przyjemnych jednak komfort w poruszaniu się po oblodzonej drodze zrekompensuje wysiłek i przyczyni się do bezpieczeństwa. Raczki na buty, jakie? Najlepiej kupić takie, które są wyposażone w pokrowiec, który zapobiegnie uszkodzeniu plecaka czy też odzieży w nim. Tak zapakowane raczki na buty będą też zabezpieczone w pewnym stopniu od mrozu a tym samym guma łatwiej będzie się rozciągać a to ułatwi zakładanie na buty.
Raczki na buty, jakie? Gdzie mogę w nich wędrować?
Co do tego, gdzie będziesz chciał (chciała) wędrować to jedynym ograniczeniem oprócz stromych i trudnych szlaków jest chyba tylko sama wyobraźnia. 🙂
Ale na poważnie. Chcąc pokonywać szlaki w Beskidach czy w Górach Stołowych, masyw Śnieżnika Wielkiego To raczki na buty będą Twoimi nieodzownymi towarzyszami.
Zimowe wyjścia w góry są niepowtarzalne i gorąco zachęcam do spróbowania własnych sił na szlakach. Wędrówka zimą z raczkami na butach będzie o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Wyruszając nie zapomnij też o kijkach trekkingowych, które pomogą Ci zachować równowagę i odciążą nogi oraz kręgosłup w czasie marszu. Raczki na buty w 2023 roku będą też doskonałym prezentem dla kogoś kto chce zacząć wędrówkę po Beskidach. Rok 2023 dopiero się zacznie, ale trzeba pamiętać, że zima w Polsce potrafi potrwać nawet do kwietnia a oblodzenia w górach jest po prostu normą.
Jeśli znasz kogoś kto lubi chodzić po nie trudnych szlakach to W nowym roku 2023 raczki na buty będą dobrym i trafionym prezentem.
O kijkach trekkingowych już niedługo coś napiszę gdy tylko wrócę do domu. Ten artykuł powstał właśnie w Górach Stołowych w schronisku na Szczelińcu Wielkim. 🙂
Gdy potrzeba Raków na buty w góry wysokie
Jeśli chcesz sięgnąć wyżej i poczuć przygodę Taternika, czy Alpinisty zobacz jakie raki w góry będą Ci potrzebne. Poniższy artykuł wyjaśni co będzie Ci potrzebne aby bezpiecznie poruszać się po zimowych szlakach w górach.
Raczki na buty, jakie? Podsumowanie.
Teraz już wiesz czym się kierować przy doborze raczków i z pewnością docenisz je na zimowych szlakach Beskidów, czy też po prostu na śliskiej, oblodzonej drodze.
Najważniejsze jest, aby być świadomym tego co możemy zastać w terenie zanim wyruszymy w drogę, dlatego tak nie pozorna rzecz jak raczki na buty mogą zapobiec upadkom.
Zwróć uwagę na:
- rodzaj gumy
- metalowe połączenia powinny być zgrzewane
- odpowiedni rozmiar raczków dopasowany do butów
- ilość ząbków na platformach raczków.
Raczki na buty na 2023 i to nie wszystko
Aby się bezpiecznie poruszać jak wielokrotnie o tym wspominam (nie bez powodu) same raczki i kijki nie wystarczą. Pomyśl o odpowiednim ubraniu zewnętrznym i bieliźnie, aby się nie wychłodzić.
Dobrze wyposażony i ubrany turysta to szczęśliwy turysta, można tak rzec. Przecież nikt chyba nie lubi być przemoczony i zmarznięty. Aby się cieszyć otaczającą naturą i korzystać ze spaceru weź pod uwagę też możliwość przygotowanie gorącego posiłku. Do tego celu będziesz potrzebować palnika, (kuchenki turystycznej) i prowiantu.
Wyrusz na spotkanie z naturą
Załóż raczki na buty zapakuj plecak i wyjdź z domu, przekonasz się, że to bardzo ciekawa aktywność, która przyniesie Ci wiele radości. Gdy nie masz wiele czasu, to nawet spacer po parku, czy pobliski las będzie czymś odkrywczym.