Beskid Mały - Gdzie warto jechać rowerem?

Beskid Mały – Gdzie warto jechać rowerem?

Beskid Mały – Gdzie warto jechać rowerem? Zastanawiałeś się gdzie wybrać się na rowerową wycieczkę? Zaglądnij do Beskidu Małego.

Rowerem w Beskidy Małe

Beskid Mały nie oznacza, że to tylko pagórki, to idealne miejsce na rowerowe przejażdżki.  Szlakami Beskidów można pokonać spore odcinki drogi podziwiając przy tym okoliczne widoki. Jadąc pasmem Beskidów mamy widok na miejscowości i w miarę równinne tereny na północnej stronie i kolejne pasma górskie na południowa stronę. W zasięgu wzroku mamy Beskid Makowski, Żywiecki, część Beskidu Wyspowego , Gorce oraz w niektórych miejscach przy dobrej widoczności Tatry.

Od której strony zacząć?

Aby dotrzeć do Beskidu Małego można praktycznie zacząć od każdej strony jednak ciekawą trasę można zrobić od samego początku do końca. Zaczynając od Góry Jaroszowickiej, to samotne wzgórze po drugiej stronie rzeki Skawy, jednak stanowi część Beskidu Małego. Kierując się na kolejne pasmo w kierunku zachodnim wjeżdżamy na Leskowiec z którego możemy podziwiać panoramę Babiej Góry.  Na południowej stronie widzimy pasma górskie Beskidu Sądeckiego a dalej na zachód część Beskidu Żywieckiego. Jadąc dalej na zachód możemy wybrać szlak czerwony lub zielony. Czerwony będzie nas prowadził grzbietem aż do przełęczy Kocierskiej i dalej na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Zielony natomiast poprowadzi nas przez Gibasów Groń i docieramy do czerwonego szlaku, który mogliśmy wybrać wcześniej. Gdy jesteśmy na górze Żar zjeżdżamy w do zapory wodnej w Porąbce i trzymając się szlaku czerwonego przejeżdżamy przez szczyt Chrobacza Łąka.  z tego miejsca jedziemy dalej trzymając się czerwonego szlaku  na  szczyt Czupel.

Beskid Mały – Gdzie warto jechać rowerem?

Beskid Mały okolice Potrójnej
Beskid Mały okolice szczytu Potrójnej. Zimowy wypad z namiotem na nocny biwak w towarzystwie rowerowego przyjaciela i grubych rowerów 😀

Mapa Beskidu Małego znajduje się pod tym linkiem. 

Po drodze tej trasy mamy schronisko na Leskowcu, w okolicach Potrójnej jest „Chata Studencka”. Na przełęczy Kocierskiej znajduje się ośrodek wypoczynkowy i gastronomiczny, gdzie też można coś zjeść i odpocząć. Kolejne miejsce do zaopatrzenia się w żywność to Żar a następnie w dolinie nad rzeką Sołą są liczne sklepy. Wjeżdżając na szczyt Chrobaczej Łąki mamy schronisko pod tą samą nazwą.