Jak zaczac sie wspinac

Jak zacząć się wspinać?

Jak zacząć się wspinać? Co będzie potrzebne do tej dyscypliny sportu? 

Od czego zacząć przygodę ze wspinaczką sportową?

Jeśli zdecydowałeś się wspinać będziesz potrzebować odpowiedni sprzęt i pewne umiejętności oraz własne przygotowanie fizyczne, więc może po kolei.

Właśnie odkryłeś w sobie chęć pokonanie grawitacji i nie cierpisz na lęk wysokości to dobry sposób na spędzenie czasu wśród przyrody i zmierzeniem się z własnym ciałem i umysłem.

Na początku sprawdź czy nie masz właśnie lęku wysokości, najlepiej to zrobić podczas badania lekarskiego. To bezpieczny sposób i da Ci pewność, że sobie poradzisz. Kolejny etap to sprawdzenie się praktycznie, jak to zrobić?

Jak zacząć się wspinać? Zacznij wspinaczkę z instruktorem.

Aby bezpiecznie się wspinać i uniknąć błędów nabytych przez błędne szkolenie kolegów warto poszukać wykfalifikowanego instruktora wspinaczki. Poszukaj hali w której znajduje się ścianka do wspinania i popytaj o instruktora. W ten sposób nabędziesz wiedzy i umiejętności posługiwania się liną, poznasz techniki wspinania oraz w bezpieczny sposób będziesz oswajał się z ekspozycją.

Gdy poznasz podstawowe techniki wspinania i obsługę sprzętu a także nazewnictwo, bo świat ” łojantów”, czyli wspinaczy ma własny slang. 🙂 To będzie kolejny etap, aby pomyśleć o kursie wspinaczkowym w terenie.

Kurs wspinaczkowy do czego potrzebny?

Taki kurs otwiera kolejne drzwi do świata skał i gór. Pozwoli Ci nabyć umiejętności we wspinaczce na wyższym poziomie, gdzie będziesz mógł samodzielnie wybierać drogi według własnych możliwości. Prowadzenie drogi i samodzielną asekurację. W skałach nawiążesz nowe znajomości i poznasz wiele ciekawych ludzi, którzy mają prawdziwą pasję do tego co robią. W górach gdy spotkasz partnera na linę to takie przyjaźnie nawiązuje się czasami na całe życie.

To jednak nie wszystko, kurs wspinaczki skałkowej to też doskonała podstawa, aby później zrobić kurs tatrzański a po takim kursie możesz myśleć nawet o Himalajach, dosłownie. Ale najpierw trzeba zacząć od podstaw, czyli to co pisałem na początku.

Jak zacząć się wspinać? Nic na własną rękę

Gdybyś pomyślał, przecież mogę robić to samemu, albo z kolegą. No tak, ale istnieje sporo niebezpieczeństw. Pierwsze to, że gdy nauczysz się pewnych błędnych rzeczy to potem nabyty nawyk trudno będzie Ci wyeliminować. To pierwsze, kolejna rzecz to samo bezpieczeństwo Twoje i kolegi, który bez odpowiedniej wiedzy doprowadzi do nieszczęścia. Taka kombinacje w najlepszym układzie może się skończyć kontuzjami o ile nie gorzej.

No dobrze ale poważnie podszedłeś do tematu więc zastanawiasz się teraz co będę potrzebować na początek.

Jaki sprzęt do wspinaczki sportowej będę potrzebował?

No więc może wypunktuję to co będzie potrzebne na początek.

  • Buty wspinaczkowe
  • uprząż wspinaczkowa
  • woreczek na magnezję
  • magnezja
  • kask wspinaczkowy
  • lina dynamiczna
  • pętla i karabinek HMS (zakręcany)

Jak widzisz nie ma tego wiele i na wspinaczkę „Na wędkę” wystarczy. Gdy będziesz się wspinał na sztucznych ściankach to praktycznie wystarczą buty, magnezja i uprząż. Lina, kask czy nawet magnezja i woreczek z pewnością znajdzie się na takiej hali i będziesz mógł je wypożyczyć.

„Na wędkę”

To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób asekuracji w której lina jest przewieszona przez karabinek w górnej części stanowiska do którego wspinacz będzie się wspinał i po osiągnięciu tego punktu może swobodnie zjechać na linie na ziemię.

Asekurant to partner, który wydaje lub wybiera linę wspinającemu się koledze to on odpowiada za bezpieczeństwo partnera. W razie odpadnięcia wspinacza asekurant musi odpowiednio i szybko zareagować na zaistniałą sytuację. Dlatego zaufanie do siebie musi być całkowite. Każdy błąd może doprowadzić do wypadku a nawet śmierci, więc trzeba być odpowiedzialnym za to co się robi, bo odpowiadamy za życie kolegi. Brzmi może groźnie, ale taka jest prawda i właśnie to zaufanie wiąże ludzi nieraz na całe wspinaczkowe życie.

Jakie buty do wspinaczki wybrać?

Istnieją różnego rodzaju buty, jednak gdy zaczynasz ten sport najlepiej osobiście wybrać się do sklepu gdzie możesz je przymierzyć i sprzedawca na pewno dobierze Ci odpowiednie. Nie wybieraj butów dla zawodowców, są one bardzo wygięte i wąskie, dla żółtodzioba na pewno się nie będą nadawać. Lepiej wybrać proste i dopasowane, które świetnie się sprawdzą na prostszych drogach a nawet w skałkach takie buty będą się lepiej sprawdzać, a na wielkie płyty jeszcze przyjdzie czas.

BlackDiamond momentum
BlackDiamond Momentum to dobry but dla początkujących

Jak zacząć się wspinać? Przyrządy wspinaczkowe, jakie wybrać na początek?

Gdy już wiesz, że Twoje życie będzie związane z liną i skałą potrzebne Ci będą odpowiednie przyrządy do asekuracji i do pokonywania pionowych dróg.

Friendy, czy warto je kupić na początek przygody z wspinaczką?

Jest to poręczna rzecz, jednak dobrze jest się zaznajomić na początku z klasycznymi kośćmi i ich zastosowaniem a kości mechaniczne mogą być jako pomocnicze. Ponad to kości klasycznych nie da się zastąpić w 100% mechanicznymi z racji wielkości szczelin i rozmiarów przyrządów. Do szerszych szczelin friendy będą doskonałym wyborem jednak do rys już nie. Dlatego klasyczne kostki jaki mechaniczne friendy będą doskonale się uzupełniać.

Ekspresy Black Diamond
Ekspresy Black Diamond
Kostka wspinaczkowa
Kostka wspinaczkowa
Przyrząd asekuracyjny kubek
Przyrząd asekuracyjny kubek
Lina dynamiczna Beal
Lina dynamiczna Beal
Pętla do wspinaczki
Pętla do wspinaczki
Uprząż wspinaczkowa
Uprząż wspinaczkowa

Kości mechaniczne jak to działa? Czy warto je kupić?

Jak działa taka kość pokazuje powyższy film, ale czy warto kupić taki przyrząd?

Jest to jeden z wielu narzędzi, które pozwalają na asekurację w skale. Kość mechaniczna jest bardzo wszechstronna gdyż umożliwia szybkie jej zastosowanie i szybki demontaż. Jest ona dość droga jednak jej zalety rekompensuje cenę. Kości te występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je stosować do różnej wielkości szczelin. Z reguły komplet składa się z 6 rozmiarów, ale można je kupować pojedynczo co jest łatwiejsze do przełknięcia biorąc pod uwagę ich cenę.

Pojedynczy friend kosztuje w okolicach 300zł a komplet od półtora tysiąca i więcej. Więc sami możecie zdecydować jaką wielkość potrzebujecie czy też wykorzystacie cały zestaw podczas wspinaczek.

O czym pamiętać?

Jednak na początek przygody ze wspinaczką sztuczne ścianki będą najlepszym wyjściem do świata skał i wielkich ścian. Na takich przygotowanych ścianach nie będą potrzebne tak wyrafinowane przyrządy a pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też nabyć umiejętności w technice wspinania a to jest podstawą do dalszej kariery wspinacza.