Jaką kurtkę kupić na ski-tury?

Jaką kurtkę kupić na ski-tury?

Jaką kurtkę kupić na ski-tury? Już zaczyna się zima, stoki narciarskie powoli stają się białe ale też poza trasami jest już śnieg. W co się ubrać? 

Jaką kurtkę kupić na ski-tury?

Odzież na narty ma swoje miejsce w tej dyscyplinie sportu i są też firmy, które się w tej dziedzinie wyspecjalizowały. Dzisiaj napiszę o produktach znanej firmy, która swoje osiągnięcia ma w himalaizmie i wspinaczce.

Tą firmą jest Rab, angielski producent odzieży i śpiworów. Firma ma bogate doświadczenie w produkowaniu swojej odzieży, gdyż założycielem jest Rab Carrington. To człowiek gór, który sam doskonale wie jakie warunki panują w górach wysokich i jakiego sprzętu oczekują ludzie w nich przebywających. Od lat 80 do dzisiaj produkty Rab są znane i cenione przez szerokie grono wspinaczy, himalaistów i można te produkty znaleźć na każdej ekspedycji.

Kurtka na narty i ski tury, która jest najlepsza?

Typowa odzież na narty trochę się różni od tej na ski-tur, dlaczego? Przede wszystkim rodzajem kroju. To dlatego, że w narciarstwie zjazdowym poruszamy się w jedną stronę na nartach a pod górę korzystamy z wyciągu. Taka odzież musi być wiatroszczelna i z reguły jest bardziej obcisła.

W narciarstwie ski-turowym jest wiele podobieństw, lecz gdy poruszamy się pod górę, idziemy na nartach. W tym wypadku wysiłek jest większy i więcej się pocimy, dlatego odzież musi spełniać określone kryteria.

Po pierwsze materiał powinien łatwo transportować pot na zewnątrz, druga sprawa to izolacyjność w czasie zjazdów musi zapewnić komfort termiczny. Trzecią rzeczą nie może krępować ruchów.

Kamizelka Rab Cirrus Vest

 

Kamizelka Rab Cirrus Vest
Męska kamizelka Rab Cirrus Vest

Kamizelka Rab Cirrus Vest z izolacją Cirrus HL.

Rab Cirrus HL™ to ocieplina syntetyczna wykorzystywana w produkcji odzieży górskiej.

Kamizelka Rab Cirrus Vest oferuje doskonałe właściwości izolacyjne i utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała.

Co ona posiada?

  • Zewnętrzna tkanina ripstop Pertex Quantum;
  • Materiał wytrzymały i odporny na przetarcia;
  • Cirrus HL™ – ocieplina syntetyczna, najnowsza technologia;
  • Zamek główny rozpinany na całej długości z suwakiem marki YKK;
  • Dwie kieszenie boczne zapinane na zamki marki YKK;
  • Jedna kieszeń wewnętrzna;
  • Elastyczny panel pod pachami;
  • Krój męski : Slim.

Kamizelka występuje również w wersji damskiej.

Kamizelka Rab Cirrus Vest w wersji damskiej
Kamizelka Rab Cirrus Vest w wersji damskiej

Dlaczego kamizelka a nie kurtka?

W trakcje podchodzenia wkładamy więcej wysiłku i pracujemy nie tylko nogami, ale również rękami odpychając się kijkami. Kamizelka to kurtka bez rękawów, więc mając na sobie zewnętrzną warstwę z membraną, będzie nas chronić przed wiatrem. A warstwa pierwsza, np. bielizna z merynosa da nam komfort termiczny i doskonale odprowadzi pot. Taka konfiguracja nie krępuje ruchów w czasie marszu, a w zjazdach kamizelka Rab zapewni nam ciepło.

Kamizelka Rab Cirrus Vest – jest najlepsza!

Dlaczego tak sadzę? To proste, materiał wypełniający oraz dopasowany krój zapewnia nie tylko optymalne warunki termiczne ale też swobodę ruchów. To najważniejsza cecha w odzieży na narty, czy ski-tury.

Wysokiej jakości materiały bez odpowiedniego kroju nie spełnią wygody i radości z użytkowania. Pod względem szycia i kroju firma Rab jest mistrzem, wiem co mówię, bo sam miałem okazję testować produkty różnych firm.