merino rab

Jaka dobra koszulka na lato i zimę?

Jaka dobra koszulka na lato i zimę? Czy jest materiał, który byłby dobry na zimę i równocześnie na lato? Czy wełna z merynosa jest tylko na zimę?

Koszulka Rab Forge LS

Koszulka Forge z długim rękawem jet to lekka warstwa bazowa z mieszanki merynosów, zoptymalizowana pod kątem odprowadzania wilgoci, ciepła i regulacji temperatury.

Męska koszulka Rab Forge LS
Męska koszulka Rab Forge LS

Połączenie materiałów syntetycznego i naturalnej wełny z owiec merynosa dały doskonały stosunek izolacji i paro przepuszczalności. W zimowych warunkach jako pierwsza warstwa odzieży jest niezastąpiona. Swoje właściwości można porównać do „drugiej skóry”. Bardzo niska waga 169g i mała objętość sprawia, że schnięcie jest błyskawiczne. Istotną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę to płaskie szwy, podczas maszerowania z plecakiem jest to ważny element odzieży. W porównaniu z koszulkami zrobionymi z wełny 100% te koszulki są przede wszystkim lżejsze i szybciej schną zachowując odpowiednią termikę ciała. Po przetestowaniu koszulek od firmy Rab i Smatrwool mogę powiedzieć, że koszulki Rab z wełną merino są bardziej uniwersalne i śmiało można je ubierać nawet w cieplejsze dni.

Kluczowa specyfikacja koszulki Rab Forge LS

  • Dopasowanie : szczupła
  • Waga : 169g/5.9 uncji
  • Tkanina zewnętrzna : single jersey z wełny merynosów i poliestru:, 53% poliester (32% z recyklingu), 47% wełna merynosów (bez mulesowania), 125 g/m²
  • Płaskie szwy o niskiej objętości
  • szycie z pojedynczej dzianiny
  •  Warstwę podstawowa  Merino

Jaka dobra koszulka na lato i zimę? Jaka koszulka z merynosa czy syntetyk?

Jeśli miałbym polecić to wybrałbym koszulkę z merynosa, dlatego, że przede wszystkim nie śmierdzi. Drugim powodem jet to, że schnie równie szybko jak pełny syntetyk i ostatnia rzecz to pomimo, że będzie mokra to nie czuć tego nieprzyjemnego uczucia lepkości. Syntetyk jest o wiele tańszy, ale niestety szybko cuchnie 🙁

Jaką koszulkę wybrać z długim rękawem czy z krótkim?

Tutaj znowu przychodzi nam z pomocą pewnie schemat, czyli gdzie, kiedy i jak chcemy jej używać.

Weźmy na początek warunki zimowe. Wiadomo, że długi rękaw zabezpieczy nam nie tylko tułów ale i ręce to to jest wybór oczywisty. Latem gdy słońce świeci ostro i żar się leje z nieba chciałoby się zdjąć wszystko, jednak długi rękaw zabezpieczy nas przed poparzeniami słonecznymi. Koszulki z krótkim rękawem są świetne gdy jest ciepły pochmurny dzień, lub gdy słońce nie jest bardzo intensywne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dobrej koszulki merino?

W ostatnich czasach firmy prześcigują się w wymyślaniu różnych wzorów, krojów, materiałów itd. Lecz wybór dobrej koszulki, która będzie na lata nie jest taka prosta. Przy zakupie zapytaj sprzedawcę o właściwości danego produktu, ile merino jest w merynosie. Są produkty pseudo merino i tych należy unikać. W wiadomych marketach są w ofercie produkty z hasłem merino, ale ile go tam jest? w których częściach garderoby? może się okazać np. że merino jest tylko w przedniej części koszulki a reszta to syntetyk, albo merino jest 10% w stosunku do reszty. Pamiętaj prawdziwe merino NIE JEST TANIE, ale właściwości ma niepodważalne. Przy wyborze kieruj się znaną marką np Rab, Smartwool, UYN, Patagonia, Marmot.

Jaka dobra koszulka na lato i zimę? – Podsumowanie

Miałem okazję osobiście przetestować różne koszulki z merynosa i nie różnych producentów, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że nie wszystkie działają tak samo. Moim faworytem jest koszulka Rab Forge LS. Przypomnę  w skrócie właściwości: lekka, szybko schnie, nie śmierdzi nawet po dłuższym użytkowaniu, świetnie się sprawdzi na letnie jak i zimowe warunki.

W czym wyprać koszulki z wełny merynosa?

 

nikwax
Nikwax środek piorący do tkanin z wełny naturalnej

 

nikwax
Nikwax, środek piorąco – czyszczący do bielizny

 

Oba środki piorące powyżej dobrze się sprawdzą. Należy jednak zachować wskazania na metce produktu który chcemy wyprać. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do zniszczenia koszulki. Pamiętajmy o temperaturze prania i obrotach wirowania jeśli pierzemy w pralce automatycznej.

Zobacz też artykuł na temat skarpet z wełny meynosa

Koszulka Rab merino po upływie czasu

Koszulki Rab Merino
Koszulki Rab Merino

Koszulka po roku użytkowania spisuje się nadal świetnie, ale do czego mógłbym się doczepić? Jest taka jedna rzecz, mianowicie nowiutką koszulkę wyciągniętą z woreczka trzeba wyprać w środku do wełny merino, dlaczego? A dlatego, że po wyciągnięciu i ubraniu ją na siebie po paru godzinach zaczyna śmierdzieć plastikiem i tu miałbym UWAGĘ do firmy Rab, dlaczego nie pakujecie tej odzieży jak dawniej w pudełko papierowe? Rozumiem koszty, recycling itp. Jednak za tą kwotę to chyba mała strata?

Po wypraniu koszulki efektu tego niema i można ją spokojnie nosić, nawet parę dni, jednak jak ktoś tego nie wie może się zrazić do tej odzieży, a przecież jest jedną z najlepszych na rynku.

Czy wybrałbym coś innego? Chyba nie pomimo tego jednego niedociągnięcia to sama koszulka spełnia swoje zadanie i jakościowo dalej się trzyma swojego poziomu.