Jaka dobra koszulka na lato i zimę? Czy jest materiał, który byłby dobry na zimę i równocześnie na lato? Czy wełna z merynosa jest tylko na zimę?
Spis treści
Koszulka Rab Forge LS
Koszulka Forge z długim rękawem jet to lekka warstwa bazowa z mieszanki merynosów, zoptymalizowana pod kątem odprowadzania wilgoci, ciepła i regulacji temperatury.

Połączenie materiałów syntetycznego i naturalnej wełny z owiec merynosa dały doskonały stosunek izolacji i paro przepuszczalności. W zimowych warunkach jako pierwsza warstwa odzieży jest niezastąpiona. Swoje właściwości można porównać do „drugiej skóry”. Bardzo niska waga 169g i mała objętość sprawia, że schnięcie jest błyskawiczne. Istotną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę to płaskie szwy, podczas maszerowania z plecakiem jest to ważny element odzieży. W porównaniu z koszulkami zrobionymi z wełny 100% te koszulki są przede wszystkim lżejsze i szybciej schną zachowując odpowiednią termikę ciała. Po przetestowaniu koszulek od firmy Rab i Smatrwool mogę powiedzieć, że koszulki Rab z wełną merino są bardziej uniwersalne i śmiało można je ubierać nawet w cieplejsze dni.
Kluczowa specyfikacja koszulki Rab Forge LS
- Dopasowanie : szczupła
- Waga : 169g/5.9 uncji
- Tkanina zewnętrzna : single jersey z wełny merynosów i poliestru:, 53% poliester (32% z recyklingu), 47% wełna merynosów (bez mulesowania), 125 g/m²
- Płaskie szwy o niskiej objętości
- szycie z pojedynczej dzianiny
- Warstwę podstawowa Merino
Jaka dobra koszulka na lato i zimę? Jaka koszulka z merynosa czy syntetyk?
Jeśli miałbym polecić to wybrałbym koszulkę z merynosa, dlatego, że przede wszystkim nie śmierdzi. Drugim powodem jet to, że schnie równie szybko jak pełny syntetyk i ostatnia rzecz to pomimo, że będzie mokra to nie czuć tego nieprzyjemnego uczucia lepkości. Syntetyk jest o wiele tańszy, ale niestety szybko cuchnie 🙁
Jaką koszulkę wybrać z długim rękawem czy z krótkim?
Tutaj znowu przychodzi nam z pomocą pewnie schemat, czyli gdzie, kiedy i jak chcemy jej używać.
Weźmy na początek warunki zimowe. Wiadomo, że długi rękaw zabezpieczy nam nie tylko tułów ale i ręce to to jest wybór oczywisty. Latem gdy słońce świeci ostro i żar się leje z nieba chciałoby się zdjąć wszystko, jednak długi rękaw zabezpieczy nas przed poparzeniami słonecznymi. Koszulki z krótkim rękawem są świetne gdy jest ciepły pochmurny dzień, lub gdy słońce nie jest bardzo intensywne.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie dobrej koszulki merino?
W ostatnich czasach firmy prześcigują się w wymyślaniu różnych wzorów, krojów, materiałów itd. Lecz wybór dobrej koszulki, która będzie na lata nie jest taka prosta. Przy zakupie zapytaj sprzedawcę o właściwości danego produktu, ile merino jest w merynosie. Są produkty pseudo merino i tych należy unikać. W wiadomych marketach są w ofercie produkty z hasłem merino, ale ile go tam jest? w których częściach garderoby? może się okazać np. że merino jest tylko w przedniej części koszulki a reszta to syntetyk, albo merino jest 10% w stosunku do reszty. Pamiętaj prawdziwe merino NIE JEST TANIE, ale właściwości ma niepodważalne. Przy wyborze kieruj się znaną marką np Rab, Smartwool, UYN, Patagonia, Marmot.
Jaka dobra koszulka na lato i zimę? – Podsumowanie
Miałem okazję osobiście przetestować różne koszulki z merynosa i nie różnych producentów, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że nie wszystkie działają tak samo. Moim faworytem jest koszulka Rab Forge LS. Przypomnę w skrócie właściwości: lekka, szybko schnie, nie śmierdzi nawet po dłuższym użytkowaniu, świetnie się sprawdzi na letnie jak i zimowe warunki.
W czym wyprać koszulki z wełny merynosa?


Oba środki piorące powyżej dobrze się sprawdzą. Należy jednak zachować wskazania na metce produktu który chcemy wyprać. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do zniszczenia koszulki. Pamiętajmy o temperaturze prania i obrotach wirowania jeśli pierzemy w pralce automatycznej.
Zobacz też artykuł na temat skarpet z wełny meynosa
Koszulka Rab merino po upływie czasu

Koszulka po roku użytkowania spisuje się nadal świetnie, ale do czego mógłbym się doczepić? Jest taka jedna rzecz, mianowicie nowiutką koszulkę wyciągniętą z woreczka trzeba wyprać w środku do wełny merino, dlaczego? A dlatego, że po wyciągnięciu i ubraniu ją na siebie po paru godzinach zaczyna śmierdzieć plastikiem i tu miałbym UWAGĘ do firmy Rab, dlaczego nie pakujecie tej odzieży jak dawniej w pudełko papierowe? Rozumiem koszty, recycling itp. Jednak za tą kwotę to chyba mała strata?
Po wypraniu koszulki efektu tego niema i można ją spokojnie nosić, nawet parę dni, jednak jak ktoś tego nie wie może się zrazić do tej odzieży, a przecież jest jedną z najlepszych na rynku.
Czy wybrałbym coś innego? Chyba nie pomimo tego jednego niedociągnięcia to sama koszulka spełnia swoje zadanie i jakościowo dalej się trzyma swojego poziomu.